Jdi na obsah Jdi na menu
 


              

Povolání: Herečka
Věk: 75
Datum narození: 28. 12. 1934
Místo narození: Ilford, Essex, Anglie
Znamení: Kozoroh
Výška: 165 cm

 

Její otec byl profesorem bakteriologie a patologie na Oxford University. Herectví studovala v Oxford Playhouse School a 1952 zahájila profesionální kariéru rolí Violy v inscenaci Shakespearova Večera tříkrálového. 1954 se zúčastnila Edinburgh Festivalu s revuí Cakes and Ale a 1956 debutovala na Broadwayi v revui Nové tváře roku 1956.

Sezonu 1959-60 působila v londýnském divadle Old Vic a 1963-68 byla členkou londýnského National Theatre, kde slavila úspěch jako Desdemona po boku Laurence Oliviera v Othellovi (1964); v jeho stejnojmenné film. verzi (r. S. Burge) byla za tutéž roli nominována na Oscara 1965. První film. rolí, jíž na sebe výrazně upozornila, byla spolehlivá a oddaná sekretářka Meadová, tajně milující svého šéfa (
Rod Taylor), v komediálním dramatu Vlivní lidé (r. A. Asquith).

Vynikající kreaci, odměněnou Oscarem 1969 a
cenou BAFTA 1969, předvedla v postavě učitelky z edinburgské dívčí koleje, která se snaží uplatnit své pedagogické metody, ve film. adaptaci hry Jay Pressona Allena Nejkrásnější čas slečny Jean Brodieové (r. R. Neame). Znovu byla navržena na Oscara 1972 díky úloze výstřední tetičky Augusty, o jejíž dobrodružné cestě kolem světa vypráví komedie podle románu Grahama Greena Cestování s tetičkou (r. G. Cukor).

Z následujících několika rolí, které vytvořila ve film. přepisech detektivek Agathy Christie (Smrt na Nilu, Zlo pod sluncem) a dramatických děl Neila Simona (Vražda na večeři, Apartmá v Kalifornii), vyniká zejména herečka Diana Barrieová, za jejíž ztvárnění v komediálním dramatu Apartmá v Kalifornii (r. H. Ross) obdržela Oscara 1978. O tom, že jí není cizí ani poloha komické a ironické nadsázky, přesvědčila v úloze kariéristické manželky venkovského lékaře (Michael Palin), která jí v černé komedii z poválečné Anglie Soukromá slavnost (r. M. Mowbray) vynesla cenu BAFTA 1984, Zlatý globus, Variety Club Award a také nominaci na Oscara.


Působivý výkon, vyznamenaný cenou BAFTA 1986 a nominací na Oscara 1986, podala v postavě staropanensky zahořklé gardedámy Charlotte Bartlettové ve film. adaptaci románu E. M. Forstera Pokoj s vyhlídkou (r. J. Ivory). Podobného ladění je i role osamělé, velmi zbožné Irky, kterou ztělesnila ve filmu Osamělá vášeň Judith Hearneové (r. J. Clayton) a díky níž se stala laureátkou ceny BAFTA 1988.


V poslední době se objevila na film. plátně jako londýnská babička Wendy ve výpravné pohádkové fantazii Hook (r. S. Spielberg), jako matka představená v komediích Sestra v akci (r. E. Ardolino) a Sestra v akci 2 (r. B. Duke), jako přísná a nepříjemná hospodyně Medlocková ve film. přepisu knihy Frances Hodgson-Burnettové Tajemná
zahrada (r. A. Hollandová), jako upjatá vdova po bývalém velvyslanci lady Hester v retrosnímku Čaj s Mussolinim (r. F. Zeffirelli).

Vedle práce před film.
kamerou se zároveň věnuje divadlu; dramatik Peter Shaffer pro ni napsal ve své hře Lettice a Lovage (1986) titulní roli Lettice Douffetové, za kterou získala v broadwayské inscenaci cenu Tony 1989. V prosinci 1999 se představila na jevišti londýnského Queens Theater v titulní roli výstřední slečny Shepherdové v tragikomedii Alana Bennetta Dáma v přívěsném voze.

V roce 2001 získala nominace na Oscara, Zlatý globus a cenu BAFTA za roli v ceněném filmu Roberta Altmana Gosford Park. Dame Maggie Smith byla k vidění v Klubu odložených žen (2004) pod režijním vedením Charlese Dance, kde si zahrála ve společnosti Judi Dench, a v Můj dům v Umbrii (2003) od Richarda Loncrainea, kde po jejím boku hrál Chris Cooper. Za svou roli v tomto filmu získala cenu Emmy.


Do podvědomí mnoha diváků se Maggie Smith dostala díky své roli profesorky McGonagallové ve filmových zpracováních příběhů o Harrym Potterovi od spisovatelky J.K. Rowlingové. Nejprve v roce 2001 ve snímku Harry Potter a kámen mudrců (r. Chris Columbus), následující rok v Harrym Potterovi a tajemné komnatě (r. Chris Columbus), roku 2004 v Harrym Potterovi a vězni z Azkabanu (r. Alfonso Cuarón) a následně v Harrym Potterovi a ohnivém poháru (r. Mike Newell, 2005).


Nejdůležitějšímimi
projekty v televizi byly Mrs. Silly z produkce kanálu Granada, za níž získala cenu BAFTA v kategorii Nejlepší herečka; Momento Mori z produkce BBC, Suddenly Last Summer a Talking Heads: Bed Among the Lentils, za které získala Royal Television Society Award v kategorii Nejlepší herečka. Dále se objevila v projektech BBC Všichni královi vojáci a David Copperfield. V roce 1990 dostala od královny titul Dame a nyní tedy celé její jméno zní Dame Maggie Smith. V roce 1991 byla oceněna Hamburg Shakespeare Prize a stala se patronkou British Film Institute. V roce 1993 získala stříbrnou cenu BAFTA a stala se patronkou Jane Austen Society. V letech 1967-75 byla manželkou herce Roberta Stephense a roku 1976 se provdala za spisovatele Beverleyho Crosse.

 

Filmografie

Jako herečka
2010 - Harry Potter a Relikvie smrti:část 1 (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I) role: Minerva McGonagall
2008 - Harry Potter a Princ dvojí krve (Harry Potter and the Half-Blood Prince) role: Minerva McGonagall
2007 - Vášeň a cit (Becoming Jane) role: Lady Gresham
2007 - Harry Potter a Fénixův řád (Harry Potter and the Order of the Phoenix) role: Minerva McGonagall
2005 - Harry Potter a Ohnivý pohár (Harry Potter and the Goblet of Fire) role: Minerva McGonagall
2005 - Univerzální uklízečka (Keeping Mum) role: Grace Hawkins
2004 - Harry Potter a vězeň z Azkabanu (Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban) role: Professor Minerva McGonagall
2003 - Můj dům v Umbrii (My House in Umbria) role: paní Emily Delahunty
2002 - Harry Potter a Tajemná komnata (Harry Potter and The Chamber of Secrets) role: Professor Minerva McGonagall
2001 - Gosford Park role: Constance Trentham
2001 - Harry Potter a Kámen mudrců (Harry Potter and the Sorcerer's Stone) role: Minerva McGonagall
1999 - Všichni královi muži (All the King's Men) role: Queen Alexandra
1999 - Tea with Mussolini role: Lady Hester Random
1996 - Klub odložených žen (The First Wives Club) role: Gunilla Garson Goldberg
1993 - Sestra v akci 2 (Sister Act 2: Back in the Habit) role: Mother Superior
1992 - Sestra v akci (Sister Act) role: Mother Superior
1991 - Hook role: Granny Wendy
1978 - Apartma v Kalifornii (California Suite) role: Diana Barrie - Visitors from London
1978 - Smrt na Nilu (Death on the Nile) role: Miss Bowers
1978 - Death on the Nile: Making of Featurette role: 
1976 - Vražda na večeři (Murder by Death) role: Dora Charleston
1969 - The Prime of Miss Jean Brodie role: Jean Brodie
1965 - Young Cassidy role: Nora
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář